گزارش ۱۵ اسفند ۹۷ بورس – گروه فولاد و معدن در کانون توجه

0
125

ناظر اقتصاد: ۱۵ اسفند ۹۷ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۳۳ واحدی به ۱۶۲,۸۲۷ واحد رسید. گزارش ۱۵ اسفند ۹۷ بورس، بیانگر این است که با وجود معلاملاتی کم حجم، گروه فولاد و معدن در کانون توجه معامله‌گران نوسان‌گیر بازار است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۵۹۹ میلیارد ریال (۳۴۱۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۷۹۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲۳۲۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۵۶۵۶ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 15 اسفند 97 بورس - گروه فولاد و معدن در کانون توجه گزارش 15 اسفند 97 بورس - گروه فولاد و معدن در کانون توجه

در پایان معاملات چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷ بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس)، شاخص کل قیمت و بازده نقدی با افزایش ۲۳۳ واحدی به رقم ۱۶۲ هزار و ۸۲۷ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۳۶ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۸۶۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۶۵ واحدی به رقم ۱۸۲ هزار و ۱۱۰ واحد دست یافت.

۱۵ اسفند ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز بدون تغییر چندانی بر روی رقم دو هزار و ۶۳ واحد نشست.

ارزش کل معاملات ۱۵ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۵۷۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۸۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۰ هزار و ۲۴۰ نوبت داد و ستد بود.

گروه فولاد و معدن در کانون توجه – ۱۵ اسفند ۹۷ بورس

۱۵ اسفند ۹۷ بورس در حالی معاملاتی کم حجم را نظاره‌گر بود که انتشار خبرهایی در بازار معدنی‌ها، از جمله سنگ آهن و تأثیر آن بر کامادیتی‌ها منجر شد تا گروه فولاد و معدن در کانون توجه معامله‌گران نوسان‌گیر بازار قرار گیرند.

بروز حادثه در برزیل باعث شده تا این پیش‌بینی‌ ایجاد شود که قیمت سنگ آهن طی سه ماهه آینده به مرز ۱۰۰ دلار برسد. این موضوع می تواند بر روی قیمت محصولات فولادی نیز تأثیر به سزایی گذاشته و دوباره قیمت‌ها را در بازارهای جهانی صعودی نماید.

بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته توانسته است از مدار منفی روزهای اخیر تا حدودی فاصله بگیرد. با رسیدن به میانه آخرین ماه سال و فروکش جریان اطلاعات از عملیات بنگاه‌ها بار دیگر مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده مسیر سهام به اخبار و گمانه‌ها منعطف شده است.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

چین و آمریکا در استانه آشتی تجاری

به نظر می‌رسد آمریکا و چین در آستانه نهایی کردن توافق تجاری قرار دارند. با توجه به ضمانت چین برای ایجاد تغییرات ساختاری (همچون حفاظت از حقوق مالکیت معنوی)، حذف تعرفه‌های تلافی‌جویانه علیه واردات کالاهای آمریکایی و خرید حجم گسترده محصولات تولیدی این کشور، به نظر می‌رسد دو طرف به توافق تجاری نزدیک شده‌اند، توافقی که به سبب آن تعرفه دولت آمریکا بر حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چین ملغی خواهد شد.
در طول هشت ماه جنگ‌تجاری دو غول اقتصادی دنیا، آمریکا تاکنون تعرفه ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات چین را افزایش داده، در حالی که چینی‌ها در تلافی تنها ۱۱۰ میلیارد دلار از واردات محصولات آمریکایی را هدف افزایش تعرفه‌ قرار داده‌اند. (بلومبرگ)

صادرات ۴۰ میلیارد دلاری از ابتدای سال تا انتهای بهمن ماه

طی ۱۱ ماه امسال ۳۸.۵ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده که ۱.۵ میلیارد دلار تراز تجاری مثبت است و از این ۳۸.۵ میلیارد دلار تقریبا ماهی یک میلیارد دلار آن واردات کالای اساسی به کشور است که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۰۰ هزار تُن افزایش داشت. چین با ۸.۳ میلیارد دلار مقام اول شریک تجاری و عراق با ۸.۲ میلیارد دلار شریک دوم تجاری ایران است. همچنین فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی گفته است: از ۴۰ میلیارد دلار صادرات انجام شده تاکنون ۸ میلیارد دلار ارز به کشور بازگشته است. ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از این رقم نیز مربوط به فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها بوده است. (دنیای اقتصاد)

پیش‌بینی بانک گلدمن ساکس از آینده طلا

تحلیل‌گران این بانک پیش‌بینی خود از قیمت آتی طلا را به میزان ۲۵ دلار افزایش دادند و در بازه ۳، ۶ و ۱۲ ماهه به ترتیب سقف ۱۳۵۰، ۱۴۰۰ و ۱۴۵۰ دلار را برای هر اونس طلا متصور شدند. به عقیده این کارشناسان وضعیت کنونی نرخ بهره به نفع طلاست. با توجه به وضعیت فعلی وقتی نرخ بهره دلار افزایش یابد، نوسان در بازارهای جهانی افزایش پیدا کرده و در صورت بروز ریسک‌های اقتصادی (که همیشه رخ می‌دهد) هراس سرمایه‌داران زیاد شده و تقاضای طلا به واسطه جذاب شدن پناه‌گاه‌های امن سرمایه‌گذاری تقویت می‌شود.
از طرف دیگر اگر نرخ بهره افزایش پیدا نکند و سیاست کنونی فدرال رزرو ادامه یابد، رشد شاخص دلار محدود شده و در طرف مقابل ارزهای غیر دلاری قدرت می‌گیرند. در این صورت طلا برای سرمایه‌داران این ارزها ارزان‌تر شده و با افزایش سمت تقاضا بهای فلز زرد صعودی می‌شود.
کارشناسان گلدمن‌ساکس پیش‌بینی کوتاه و بلندمدت خود از قیمت نقره را نیز ۲۵ سنت افزایش دادند. این تحلیل‌گران در بازه ۳، ۶ و ۱۲ ماهه به ترتیب قیمت ۱۶.۵ دلار، ۱۷ دلار و ۱۷.۵ دلار را به ازای هر اونس نقره در نظر گرفته‌اند.
با اینکه تقاضای صنعتی نقره بی‌رمق جلوه می‌نماید، اما کارشناسان این بانک معتقدند که نقره همگام با طلا می‌تواند به رالی صعودی خود ادامه دهد. در همین حال نسبت بالای قیمت طلا به نقره می‌تواند محرک انگیزه بسیاری از فعالان اقتصادی باشد تا بخشی از اندوخته طلا خود را به نقره تبدیل کنند. (دنیای بورس)

چین مالیات بر ارزش افزوده را کاهش می دهد

بر اساس تصمیم دولت چین مالیات بر ارزش‌افزوده کاهش می‌یابد. این کاهش ۳ درصدی باعث خواهد شد که مالیات بر ارزش افزوده از رقم ۱۶ درصد فعلی به ۱۳ درصد کاهش یابد.
این بزرگترین کاهش تاریخی در عدد ارزش افزوده در بین کشورهای جهان است.
دولت چین این اقدام را جهت تسریع در رشد اقتصادی و کاهش قیمت تمام شده کلیه اجناس و تولیدات انجام می‌دهد. این اقدام چین باعث کاهش درآمد ۹۰ میلیارد دلاری دولت خواهد شد. (بلومبرگ)
وقت طلایی خروج از بحران
آیا وضعیت بد اقتصادی بهانه خوبی برای کنار گذاشتن اصلاحات اقتصادی است؟ تجربه نشان داده که در شرایط پرالتهاب اقتصادی سیاست‌گذاران دچار نوعی محافظه‌کاری می‌شوند که آنها را متقاعد به کنار گذاشتن اقدامات اصلاحی تا شرایط فروکش کردن نشانه‌های بحران می‌کند.
این در حالی است که نتایج پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که شرایط بحرانی فرصت‌هایی را به همراه دارد که می‌تواند شرایط پرالتهاب را به بهترین فصل برای کاشتن بذر اصلاح در اقتصاد تبدیل کند.
تجربه کشورهایی مانند ترکیه، بنگلادش، تانزانیا و شیلی نشان می‌دهد که بحران‌های اقتصادی که معمولا با نرخ‌های بالای تورم همراهند، بهترین فرصت برای شناسایی تضاد منافع پنهان در روندهای موجود و برهم زدن تعادل‌های منحوس نهادینه‌شده در اقتصاد است.
افزون بر این تجربه کشورهای یادشده نشان می‌دهد که اجرای سیاست‌های درست از سوی سیاست‌گذاران در چنین شرایطی منجر به افزایش اعتماد عمومی نسبت به توان مدیریتی خواهد شد.
طی سال‌های اخیر برخی از کشورهای پیش‌تر فقیر مانند بنگلادش، نیجریه، تانزانیا، اوگاندا و زامبیا نیز به واسطه تلاقی بحران اقتصادی با نقطه آغاز اصلاحات اقتصادی در ردیف اقتصادهای در حال ظهور قرار گرفته‌اند.
تایلند، سنگاپور، آرژانتین، مالزی، تایلند، مکزیک، برزیل و شیلی از جمله کشورهایی هستند که از بحران‌های اقتصادی به‌عنوان فرصتی برای تغییر روند اقتصاد استفاده کرده‌اند به نحوی که نخستین دوره اصلاحات اقتصادی در کشورهایی چون شیلی و آرژانتین در دوره‌ای آغاز شد که متغیر تورمی به محدوده سه رقمی اعداد پهلو می‌زد.
طی سال‌های اخیر برخی از کشورهای پیش‌تر فقیر مانند بنگلادش، نیجریه، تانزانیا، اوگاندا و زامبیا نیز به واسطه تلاقی بحران اقتصادی با نقطه آغاز اصلاحات اقتصادی در ردیف اقتصادهای در حال ظهور قرار گرفته‌اند. مطالعات «دنی رودریک» اقتصاددان ترکیه‌ای نشان‌‌دهنده رابطه عمیق بین ظهور بحران‌های اقتصادی و آغاز اصلاحات اقتصادی است، تا جایی که رودریک در یکی از پژوهش‌های خود بحران اقتصادی را به‌عنوان «پیش‌درآمد» اصلاحات اقتصادی معرفی کرده‌است.
منبع: دنیای اقتصاد

نظر بدهید