تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۰ تا ۱۵ شهریور

0
554

ارز دولتی

? روند قیمت یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۶۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۷۵۳ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۲۷ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۸۸۸۰ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

? نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته تقریبا ۰.۸۶ بود. در قیمت‌گذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۸۶ و در انتهای هفته برابر ۰.۸۵۹ بود. در بازار آزاد این نسبت تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۵ بود. در روز چهارشنبه برابر ۰.۸۶ و روز پنجشنبه برابر ۰.۸۴ بود.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمت دلار در این هفته در بازار آزاد صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار نسبت به انتهای هفته پیش بدون تفاوت برابر ۱۰۹۰۰۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۶۰۰۰ افزایش داشته و برابر ۱۳۵۰۰۰ ریال بود. البته قیمت دلار به طور موقت حتی تا بالای ۱۵۰۰۰ تومان نیز افزایش یافت. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۲۱۱۳۸ ریال و در انتهای هفته برابر ۶۶۵۵- ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۱۲۷۱۵۲ ریال بود.

? در بازار داخلی، با توجه به عدم نوسان زیاد دلار در بازار جهانی، پیش‌بینی می شود در هفته پیش‌رو به دلیل حرکت شارپ دلار در هفته پیشین در این هفته دلار روندی اصلاحی یا ملایم داشته باشد و حداقل با افزایش چشمگیر ارزش دلار مواجه نباشیم.

? به خاطر دیدگاه‌های منفی اکثر مقامات فدرال رزرو آمریکا به افزایش نرخ بهره، توجه سرمایه‌‌گذاران به گزارش‌های اقتصادی بیشتر شده است. از آنجایی ‌که بازار پیش‌بینی می‌کند که شانس افزایش نرخ بهره در نشست بعدی فدرال رزرو ۹۶٫۳ درصد است، برای لغو افزایش نرخ بهره باید شاهد کاهش شدید اشتغال در آمریکا باشیم.

? با این ‌حال سؤال اصلی این است که آیا فدرال رزرو بعد از افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر، به افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر هم اشاره خواهد کرد؟ اگر رشد اشتغال قوی باشد و نرخ رشد دستمزدها هم ۰٫۳ درصد باشد، سرمایه‌گذاران نسبت به مراحل بعدی افزایش نرخ بهره خوش‌بین خواهند بود و برای افزایش نرخ بهره ماه دسامبر آماده خواهند شد. در این صورت می‌توان انتظار رشد ارزش دلار آمریکا در بازار فارکس را داشت.

? اما اگر رشد اشتغال خوب باشد، اما نرخ رشد دستمزدها کند شده باشد و نرخ بیکاری هم کاهش نیافته باشد، دلار همچنان تحت فشار قرار خواهد گرفت. در صورتی هم که رشد NFP کمتر از ۱۵۰ هزار واحد باشد و نرخ رشد دستمزدها به ۰٫۲ درصد یا پایین برسد، فروش‌های گسترده در دلار آمریکا می‌تواند تمامی رقبای دلار را در بازار فارکس تقویت کند.

? شاخص‌هایی که از رشد قوی بازار کار آمریکا حکایت دارند: شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان آمریکا به بالاترین سطح در ۱۷ سال اخیر رسیده، شاخص اشتغال ISM بخش غیر تولیدی از ۵۶٫۱ واحد به ۵۶٫۷ واحد افزایش‌ یافته، شاخص اشتغال ISM بخش تولیدی از ۵۶٫۵ واحد به ۵۸٫۵ واحد رسیده، میانگین متحرک ۴ هفتگی مدعیان بیکاری به ۲۰۹٫۵ هزار واحد کاهش‌یافته و کل مدعیان بیکاری هم از ۱٫۷۲ میلیون نفر به ۱٫۷۰ میلیون نفر کاهش ‌یافته است.

? شاخص‌هایی که از رشد ضعیف بازار کار آمریکا حکایت دارند: رشد اشتغال بخش خصوصی آمریکا از ۲۱۷ هزار واحد به ۱۶۳ هزار واحد رسیده است، شاخص چلنجر نشانگر افزایش ۱۳٫۷ درصدی اخراج نیروی کار است و شاخص انتظارات و تمایلات مصرف‌کنندگان دانشگاه میشیگان به پایین‌ترین سطح ۷ ماه اخیر رسیده است.

? بحران به وجود آمده در اقتصادهای نوظهور همه را به این فکر فروبرده که آیا رشد اقتصادی هماهنگی که در سال گذشته شاهد آن بودیم ادامه خواهد یافت یا خیر؟ نگرانی‌ها از اقتصادهای آرژانتین گرفته تا اندونزی بر اعتماد سرمایه‌‌گذاران آسیب وارد کرده است و احتمالا ترامپ هم تعرفه‌های جدیدی را علیه چین اعمال خواهد کرد. وزیر بازرگانی چین گفته است که اگر آمریکا تعرفه‌های جدید را علیه این کشور اعمال کند، چین هم تلافی خواهد کرد. با این‌ حال دو کشور در حال یافتن راه‌حلی برای مناقشات تجاری هستند.

? روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۷۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۲۵۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۶۰۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ خرید و فروش بورو در ابتدای هفته برابر ۲۵۵- و در انتهای هفته برابر ۶۷۱- بود. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۱۴۸۶۴۰ ریال بود.

? شاخص‌های اخیر اقتصادی ناحیه یورو مبهم بودند. شاخص PMI ترکیبی آلمان با تعدیل منفی همراه بود، اما شاخص ناحیه یورو مثبت بود. شاخص خرده‌فروشی آلمان هم در ماه ژوئیه با سرعت بیشتری افت کرده است. اما با این‌ حال واکنش اصلی یورو به شایعه BREXIT بود. رسیدن به توافق دوجانبه در BREXIT به نفع یورو هم است. زیرا بی‌اعتمادی کسب‌وکارهای آلمانی که با انگلستان کار می‌کنند را از بین می‌برد.

? یورو می‌تواند به حرکات صعودی خود ادامه دهد، زیرا در دو روز گذشته نرخ بازدهی اوراق قرضه ایتالیا به ‌طور قابل‌ توجهی کاهش‌ یافته است. نرخ بازدهی اوراق قرضه ایتالیا در اواخر ماه اوت به ۳٫۲ درصد رسیده بود، اما در حال حاضر به ۲٫۹ درصد کاهش‌ یافته است. دولت ایتالیا اطمینان داده که قوانین کسری بودجه اتحادیه اروپا را نقض نخواهد کرد.

? شاید پوند بتواند به حرکات صعودی خود ادامه دهد، زیرا مذاکرات BREXIT جریان دارند، در حالی ‌که مسئله مرزهای ایرلند هنوز حل نشده، اما با توجه به دیدگاه‌های مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا، می‌توان گفت که شاید به توافق BREXIT نزدیک شده‌ایم. اروپا بیش از گذشته به مذاکره با انگلستان تمایل دارد.

? خریداران با احتیاط دوباره وارد پوند می‌شوند و اخباری مشابه این خبر می‌تواند موجب به راه افتادن رالی صعودی (ناشی از بازخرید دستورات فروش) شود. خالص قراردادهای آتی فروش در GBPUSD به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۷ رسیده است. همچنین گزارش PMI بخش خدماتی انگلستان هم خوب بود و نشانگر رشد سریع فعالیت‌های اقتصادی بود.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد

نمودار قیمت دلار و یورو
نمودار قیمت دلار

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد

نمودار قیمت دلار و یورو
نمودار قیمت یورو

منابع:

نظر بدهید