گزارش ۲۱ اسفند ۹۷ بورس – افزایش در شاخص بازار اول و بازار دوم

0
183

ناظر اقتصاد: ۲۱ اسفند ۹۷ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۳۸ واحدی به ۱۶۷.۹۰۹ واحد رسید. گزارش ۲۱ اسفند ۹۷ بورس، بیانگر افزایش در شاخص بازار اول و بازار دوم بود ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۵۰۲ میلیارد ریال (۱۳۵۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۹۳۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲۳۸۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۶۸۸ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 21 اسفند 97 بورس - افزایش در شاخص بازار اول و بازار دوم گزارش 21 اسفند 97 بورس - افزایش در شاخص بازار اول و بازار دوم

در پایان معاملات سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۹۷ بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس)، شاخص کل قیمت و بازده نقدی با افزایش ۵۳۸ واحدی به رقم ۱۶۷ هزار و ۹۰۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۸۴ واحدی عدد ۳۱ هزار و ۴۰۷ واحد را به نمایش گذاشت.

افزایش در شاخص بازار اول و بازار دوم – ۲۱ اسفند ۹۷ بورس

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۸۰۰ واحدی به رقم ۱۸۸ هزار و ۴۲۶ واحد دست یافت. ۲۱ اسفند ۹۷ بورس نظاره‌گر افزایش در شاخص بازار اول و بازار دوم بود شاخص بازار اول در حالی با افزایش ۳۴۱ واحدی به رقم ۱۲۶ هزار و ۱۴۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۳۳۰ واحدی عدد ۳۲۲ هزار و ۸۲۵ واحد را به نمایش گذاشت. ۲۱ اسفند ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۶ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۹۰ واحد نشست.

ارزش کل معاملات نقدی ۲۱ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۶۵۰ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۷۹۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۰ هزار و ۷۱۸ نوبت داد و ستد بود.

۲۱ اسفند ۹۷ بورس در حالی معاملاتی کم‌حجم را نظاره‌گر بود که به نظر می‌رسید با توجه به عرضه‌های اولیه پیش‌رو در کنار لزوم نقد کردن بازدهی‌های کسب شده در روزهای گذشته، بورس‌بازها دوباره به دنبال تک‌سهم‌های نوسانی فرابورسی کشانده شده‌اند.

در این بین غلبه عرضه بر تقاضای سهام سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۹۷ جدای از تحرک بازارگردان‌ها در گروه خودرویی‌ها و قطعه‌سازان سرمایه‌گذاری‌ها، محصولات غذایی، لاستیک و ماشین‌آلات، تجهیزاتی‌ها، رایانه، پالایشی‌ها، معدنی‌ها و ساختمانی‌ها و همچنین شرکت‌های کوچک گروه فلزات اساسی چرخش بیشتری داشت.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 21 اسفند 97 بورس - افزایش در شاخص بازار اول و بازار دوم

جهش دسته‌جمعی بورس‌های دنیا

به نقل از سی ان بی سی، توافق به دست آمده اتحادیه و اروپا به مسئله مرز بین ایرلند جنوبی و شمالی مربوط می‌شود. از آنجا که ایرلند عضو اتحادیه اروپا است اما ایرلند شمالی بخشی از انگلیس است، اختلافاتی بین دو طرف در خصوص مسائل مرزی پس از برگزیت وجود دارد.
با توافق به دست آمده، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با صعود ۰.۳۷ درصدی به کار خود خاتمه داد، شاخص “دکس” بورس فرانکفورت ۰.۷۵ درصد بالاتر رفت، شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس ۰.۶۶ درصد افزایش یافت و شاخص “استوکس ۶۰۰” که در بر دارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ اروپایی است با ۰.۶۳ درصد افزایش بسته شد تا بازدهی خود را از ابتدای ماه جاری میلادی به ۳.۵۶ درصد برساند.
در آسیا نیز روند صعودی بورس‌ها ادامه یافت به گونه‌ای که شاخص “ام اس سی آی” بورس‌های منطقه آسیا-اقیانوسیه به جز ژاپن، ۱.۱۷ درصد جهش کرد. در ژاپن شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو بیش از ۲ درصد جهش کرد و شاخص “تاپیکس” نیز با افزایش ۱.۸۸ درصدی بسته شد. در چین شاخص‌های “شانگهای کامپوزیت” و “شنژن کامپوزیت” به ترتیب ۱.۶۱ درصد و ۱.۴۱ درصد افزایش یافتند.
در بین دیگر بورس‌های آسیایی، شاخص “کسپی” بورس سئول ۰.۸۹ درصد بالاتر رفت و در استرالیا شاخص “ای اس ایکس” با ۰.۴۱ درصد افزایش بسته شد. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ‌کنگ نیز کار خود را با افزایش ۱.۳۳ درصدی به پایان رساند.
همچنین در بورس وال استریت نیویورک نیز روند صعودی کاملاً محسوس بود و همه شاخص‌های مهم رو به بالا حرکت کردند: شاخص “داوجونز” با افزایش ۰.۷۹ درصدی همراه شد، شاخص “نزدک کامپوزیت” با ۲.۰۲ درصد افزایش بسته شد و شاخص “اس اند پی ۵۰۰” خود را ۱.۴۷ درصد بالاتر کشید. در بازار نفت نیز قیمت‌ها افزایشی بود به گونه‌ای که هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۱۱ درصد افزایش به ۵۶.۹۰ دلار و هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۰.۰۳ درصد افزایش به ۶۶.۶۱ دلار رسید. (ایبنا)

آمریکا بانک روسیه را تحریم کرد

به نقل از اسپوتنیک، وزارت خزانه داری آمریکا نام بانک اوروفاینانس موسناربانک روسیه را به فهرست شرکت ها و نهادهای تحریم شده در اداره اوفک (دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا) اضافه کرد. این تحریم به دلیل همکاری این بانک روسی با شرکت نفت دولتی PDVSA ونزوئلا برای کمک و در ارتبط بودن با آن برای انجام تراکنش و انتقال وجه صورت گرفته است.
وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد تمام دارایی های این بانک در ایالات متحده که در اختیار افراد آمریکایی است که موسناربانک بیش از ۵۰ درصد مالکیت آن را دارد باید مصادره و به اداره اوفک گزارش شود. اسیتون منوچینی وزیر خزانه داری آمریکا گفت: این اقدام نشان می دهد که ایالات متحده در مقابل موسسات مالی خارجی که تلاش به حفظ و حمایت از رییس جمهور نیکولاس مادورو کند، اقدام خواهد کرد. (ایبنا)

ضریب برداشت میادین نفتی در ایران ۱۰ درصد کمتر از متوسط جهانی است

به نقل از سایت شرکت ملی نفت ایران، کریم زبیدی مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران : در مجموع ۱۲۵ میدان نفتی و ۵۹ میدان گازی در کشور وجود دارد، گفت: هم اکنون بیش از ۲۰۰ مخزن توسعه نیافته در کشور وجود دارد و می توان گفت در مجموع ۴۲.۴ درصد از مخازن نفتی و ۱۰ درصد از مخازن گازی تخلیه شده است. در حال حاضر بیشترین میزان تولید نفت از مخازن آسماری و بنگستان میدان اهواز صورت می گیرد؛ این در حالی است که این میدان از ذخایر ۷۰ میلیارد بشکه ای نفت برخوردار است.
وی در ادامه از میدان های گچساران، رگ سفید، بی بی حکیمه، پارسی و آغاجاری به عنوان دیگر میدان های بزرگ نفتی یاد کرد و گفت: باید توجه داشت که تولید بالا نیاز به سرمایه گذاری مداوم و به کارگیری فناوری های روز دارد؛ در این زمینه لازم است تا با انجام فعالیت های پژوهشی، میزان بهره وری در تولید نفت و گاز افزایش یابد.
در حال حاضر میانگین ضریب برداشت از میادین هیدروکربوری در جهان نزدیک به ۳۵ درصد است، این عدد در مورد مخازن ایران، در محاسبات حجمی ۲p حدود ۲۵ و در محاسبات ۳p نزدیک به ۲۸ درصد تخمین زده می شود که در مجموع حدود ۱۰ درصد از میانگین جهانی پایین تر است. وی در عین حال تاکید کرد که افزایش نرخ ضریب برداشت، علاوه بر الزام به استفاده از فناوری به جنس سنگ مخزن نیز ارتباط دارد؛ این در حالی است که برخی مخازن نفتی و گازی ایران از پیچیدگی های خاصی برخوردارند که فناوری های خاصی را نیز می طلبد. (فارس)

نظر بدهید