گزارش ۱۸ اسفند ۹۷ بورس – تک سهم‌ ها و شرکت‌ های فرابورسی در کانون توجه

0
154

ناظر اقتصاد: ۱۸ اسفند ۹۷ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۸۰ واحدی به ۱۶۳,۰۰۷ واحد رسید. گزارش ۱۸ اسفند ۹۷ بورس، بیانگر این است همچنان تک سهم ‌ها و شرکت ‌های فرابورسی در کانون توجه بورس‌بازهای حرفه‌ای بازار قرار دارند. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۵۵۴ میلیارد ریال (۳۱۱۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۷۳۰ میلیارد ریال (تقریبا ۳۰۰۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۱۶۷ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 18 اسفند 97 بورس - تک سهم‌ ها و شرکت‌ های فرابورسی در کانون توجه گزارش 18 اسفند 97 بورس - تک سهم‌ ها و شرکت‌ های فرابورسی در کانون توجه

در پایان معاملات شنبه ۱۸ اسفند ۹۷ بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس)، شاخص کل قیمت و بازده نقدی با افزایش ۱۸۰ واحدی به رقم ۱۶۳ هزار و ۷ واحد رسید. ۱۸ اسفند ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۳ بر روی رقم دو هزار و ۵۰ واحد نشست.

تک سهم‌ ها و شرکت‌ های فرابورسی در کانون توجه – ۱۸ اسفند ۹۷ بورس

ارزش کل معاملات ۱۸ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۶۵۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۵۰۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۴ هزار و ۱۷۵ نوبت داد و ستد بود.

۱۸ اسفند ۹۷ بورس در حالی با معاملات متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی و البته کم حجم مواجه بود که اقبال خریداران برای جمع‌آوری سهام خودرویی‌ها و تک سهم‌های قطعه‌ساز که از اصلاح قیمتی برخوردار شده‌اند، باعث شد تا این گروه، ۱۸ اسفند ۹۷ در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد متعادل شدن قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی باشند.

این در حالی است که همچنان تک سهم ‌ها و شرکت‌ های فرابورسی در کانون توجه بورس‌بازهای حرفه‌ای بازار قرار دارند. در این بین گروه غذایی و لبنیاتی‌ها در کنار تک سهم‌های اوره ساز پتروشیمی، و گروه برق در کنار تک سهم‌های دارویی شاهد اقبال تقاضا از سوی معامله‌گران حقیقی بود.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 18 اسفند 97 بورس - تک سهم‌ ها و شرکت‌ های فرابورسی در کانون توجه

عوامل کاهش رشد اقتصادى جهان در سال ٢٠١٩

رشد اقتصادى جهان براى سال ٢٠١٩ برابر با ٣.٣ درصد و براى سال ٢٠٢٠ معادل ٣.۴ درصد برآورد شده که در مقایسه با ارقام پیش‌بینى شده در نوامبر ٢٠١٨، کمتر است.
افزایش تنش‌هاى تجارى، عدم قطعیت در خصوص برگزیت و کاهش اطمینان کسب و کار و مصرف‌کنندگان باعث آسیب رساندن به تجارت و اقتصاد جهانى در سال‌هاى آینده، خواهد شد.
انتظار مى‌رود رشد اقتصادى آلمان (بزرگترین اقتصاد اروپا) هم در سال ٢٠١٩ نصف شده و از ۱.۶ درصد در سال ٢٠١٨ به ٠.٧ درصد در سال جارى برسد. اقتصاد آلمان متکى به صادرات بوده که تضعیف تقاضاى جهانى و افزایش موانع تجارى باعث کاهش رشد این کشور خواهد شد.
داده‌هاى اخیر منتشر شده از وضعیت درآمد مردم آمریکا نشان مى‌دهد براى اولین بار طى سه سال گذشته، از درآمد مردم در ماه ژانویه ٢٠١٩، کاسته شده که بیشترین افت از سال ٢٠٠٩ به بعد است.
کشور چین دومین اقتصاد بزرگ جهان هم با علائمى از کاهش سرعت رشد مواجه است. رشد اقتصادى چین در سال ٢٠١٩ معادل ۶.۲ درصد پیش‌بینى مى‌شود که کمترین رقم طى ٣٠ سال گذشته است. این کشور در تلاش است تا از طریق کاهش مالیات و افزایش سرمایه‌گذارى در زیرساخت، کاهش رشد را جبران کند.
تقریبا رشد همه اقتصادهاى توسعه‌یافته در سال ٢٠١٩، کاهنده خواهد شد و ایتالیا رشد منفى ٠.٢ درصدى را تجربه خواهد کرد.
در میان اقتصادهاى در حال توسعه و نوظهور ، در سال ٢٠١٩، رشد اقتصادى ترکیه منفى ١.٨ درصد و آرژانتین منفى ١.۵ درصد خواهد شد و سرعت رشد کشور برزیل و هند تقویت شده و به ترتیب به ١.٩ درصد و ٧.٢ درصد خواهد رسید. (معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران)

افزایش ذخیره طلای ازبکستان به ۴۳۰ تن طی ۵ سال آینده

پس از رشد فزاینده تقاضای طلا از سوی بانک های مرکزی جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی، به نظر می رسد ازبکستان نیز قصد دارد ذخایر طلای خود را افزایش دهد.
گزارش‌ها نشان می دهد ازبکستان قصد دارد طی سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ میلادی ذخایر طلای خود را به ۴۳۰ تن برساند.
برخی گزارش‌ها نیز حاکی است که بانک مرکزی ازبکستان قصد دارد امسال ۸۱.۳۷ تن ذخایر طلا خریداری کند.
ازبکستان همچنین قصد دارد ۲۳۰ میلیون دلار برای توسعه و اکتشاف ذخایر جدید طلا سرمایه گذاری کند.
بر اساس آمارهای رسمی ازبکستان طی سال ۲۰۱۷ میلادی نهمین تولید کننده بزرگ طلای جهان بوده و هشتمین ذخایر بزرگ طلای جهان را در اختیار دارد.
ازبکستان تاکنون ۹۷ معدن طلا و نقره کشف و ضبط کرده است. ارزش ذخایر طلای ازبکستان هم اکنون به ۱۴.۶۴ میلیارد دلار رسیده است. (بلومبرگ)

خودکفایی بنزین در منطقه هشدار

وزارت نفت به‌تازگی میانگین مصرف روزانه بنزین در ماه جاری را ۸۸ میلیون لیتر اعلام کرده است. این عدد رشد ۱۰ درصدی مصرف بنزین در سال ۹۷ نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد. طبق پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، چنانچه شدت رشد مصرف بنزین کنترل نشود، در دو سال آینده مصرف بنزین در کشور به راحتی به بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر در روزخواهد رسید، در حالی‌که ظرفیت تولید داخل حدود ۱۰۵ میلیون لیتر در روز خواهد بود. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید