گزارش ۹ اردیبهشت ۹۸ بورس – رکوردشکنی شاخص کل

0
1106

ناظر اقتصاد: گزارش ۹ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر رکوردشکنی شاخص کل است. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۶۲۳ واحدی به ۲۱۴.۸۶۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۹.۶۲۴ میلیارد ریال (۳۹۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۴۲۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱۱۸۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۴.۴۶۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 9 اردیبهشت 98 بورس - رکوردشکنی شاخص کل

رکوردشکنی شاخص کل – ۹ اردیبهشت ۹۸ بورس

گزارش ۹ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر رکورد شکنی شاخص کل است. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دوشنبه ۹ اردیبهشت مانند روزهای گذشته رکوردشکنی کرده، در پایان معاملات ۹ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، با افزایش ۵ هزار و ۶۲۳ واحدی به رقم ۲۱۴ هزار و ۸۶۷ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن در روز دوشنبه ۹ اردیبهشت، ۸۹۹ واحد رشد کرده و به رقم ۳ هزار و ۴۷۶ واحد رسید. ارزش روز بازار بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۸۲۳ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۶.۷ میلیارد برگه بهادار اوراق و حق‌تقدم در قالب ۶۴۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۸۱۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند. عمده نمادهای بورسی مانند فولاد، فارس، مبین، کگل، پارس، شپنا، فملی در تقویت شاخص کل بورس اثرگذار بودند.

ارزان‌ بودن قیمت سهام دو بانک در محدوده ۴۲ تا ۴۵ تومان که کمتر از قیمت اسمی هر سهم یعنی ۱۰۰ تومان رقم خورده است، یعنی نشان می‌دهد پتانسیل رشد در برخی شرکت‌های بورسی وجود دارد و به اعتقاد برخی کارشناسان، علاوه بر افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت کالاهای اساسی، وجود پتانسیل رشد در برخی شرکت‌های بورسی از عوامل رکوردشکنی شاخص بورس در روزهای اخیر به شمار می‌رود.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل در پایان معاملات ۹ اردیبهشت ۹۸، با افزایش ۴۵ واحدی به رقم ۲ هزار و ۶۱۳ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۱۵۱ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران فرابورس ایران بیش از ۱.۵ میلیارد برگه بهادار، اوراق و حق تقدم در قالب ۲۷۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶۴۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای کگهر، ذوب، دماوند، میدکو، شراز، شاوان، هرمز همگی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند و نمادهای پربیننده فرابورسی مربوط به شرکت‌های ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، نیروگاه زاگرس کوثر، مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان، ریل‌پرداز سیر، سرمایه‌گذاری مسکن تهران و توسعه و عمران استان کرمان‌بوده‌اند.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 9 اردیبهشت 98 بورس - رکوردشکنی شاخص کل

متوسط قیمت مسکن به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید

براساس گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، از وضعیت بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه امسال در تهران ۳ هزار و ۴۹۳ فقره معامله مسکن به ثبت رسید که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی، ۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است. این در حالی است که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در فروردین ماه سال گذشته، ۵ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان به ثبت رسیده بود که نشان می‌دهد قیمت مسکن در فروردین امسال، نسبت به سال گذشته رشد ۱۰۴ درصدی داشته است.
همچنین در فروردین ماه ۹۷، تعداد ۵ هزار و ۳۳۵ فقره مبایعه نامه به امضا رسیده که بر این اساس، تعداد معاملات مسکن در فروردین امسال نسبت به سال گذشته، کاهش ۳۴ درصدی داشته است. بنا بر اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، بیشترین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در منطقه یک با ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان بوده و در رتبه بعد بیشترین نرخ، منطقه سه با میانگین هر متر ۲۰ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۵۰۰ تومان قرار گرفته است. ارزان‌ترین منطقه پایتخت به منطقه ۱۸ با متوسط هر مترمربع ۴ میلیون و ۷۳۸ هزار و ۱۰۰ تومان اختصاص یافته و پس از آن منطقه ۲۰ با متوسط متری ۴ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۸۰۰ تومان قرار دارد. بیشترین تعداد معاملات مسکن در فروردین ماه امسال نیز در منطقه دو با ۲۵۳ فقره معامله اختصاص داشته و میانگین هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه ۱۶ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان برآورد شده است.
کمترین تعداد معاملات مسکن در فروردین ماه سال ۹۸ در پایتخت را منطقه ۲۲ با ۲۹ فقره به خود اختصاص داد که میانگین هر متر واحد مسکونی در این منطقه، ۱۱ میلیون و ۸۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده است. بر اساس این گزارش، ارزش ریالی کل معاملات مسکن انجام شده در فروردین ماه امسال در تهران ۳۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است. (ایبنا)

لابی چینی‌ها با کشورهای آ س‌آن برای جایگزینی دلار با یوآن

به نقل از راشاتودی، روزنامه نیکی ژاپن گزارش داد چین و کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، آسه‌آن، قصد دارند موضوع اضافه کردن یوآن چین و ین ژاپن به شبکه سوآپ ارزی خود را بررسی کنند. قرار است ۱۰ کشور عضو آسه‌آن به همراه چین، ژاپن و کره جنوبی این موضوع را در نشستی که در روز ۲ می در فیجی برگزار می‌شود مطرح کنند. این جلسه با حضور وزرای اقتصاد و رؤسای بانک‌های مرکزی این کشورها برگزار خواهد شد. این کشورها از سال ۲۰۰۰ یک توافق سوآپ ارزی با نام چیانگ مای امضا کرده‌اند و حجم این قرارداد هم اکنون به ۲۴۰ میلیارد دلار رسیده است. هدف از انجام این توافق جلوگیری از تکرار بحران ارزی در سال ۱۹۹۷ در آسیا بود. در صورتی که کشورهای عضو این پیمان ارزی بتوانند به جای دلار به ارز کشورهای آسیایی دسترسی پیدا کنند این مسئله می‌تواند به گسترش استفاده از این ارزها به خصوص در حساب ذخیره خارجی آنها منجر شود. اضافه شدن ین ژاپن و یوآن چین به چارچوب سوآپ ارزی چیانگ مای وابستگی آسیا به دلار آمریکا در زمان بحران را کاهش می‌دهد. طرح این مسئله به شدت از سوی چین حمایت می‌شود چرا که به گسترش نفوذ اقتصادی این کشور در منطقه منجر خواهد شد. (ایبنا)

دلالان شکر ۲۰۰۰ میلیارد تومان سود به جیب زدند!

از اوایل اسفند ماه سال گذشته تاکنون روند افزایشی قیمت شکر در بازار آغاز شد و اگر مابه التفاوت نرخ مصوب ۴۰۰۰ تومانی قیمت شکر با آن چیزی که در بازار فروخته می‌شود را محاسبه کنیم، از اوایل اسفند ۱۳۹۷ تا دیروز (۸ اردیبهشت ماه) بیش از ۱۹۶۶ میلیارد تومان سود غیرقانونی به جیب دلالان رفته است که با حساب و کتابی ساده می‌توان به این عدد دست یافت. مطابق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار مورخ سوم شهریور ماه ۱۳۹۷ قیمت فروش هر کیلوگرم شکر سفید در کارخانه برای مصرف‌کننده ۳۰۰۰ تومان، شکر فله برای مصرف‌کننده ۳۴۰۰ تومان، شکر بسته‌بندی ۹۰۰ گرمی ۴,۰۰۰ تومان و شکر بسته‌بندی یک کیلوگرمی ۴,۴۰۰ تومان تعیین شده است.
این نرخ‌ها در حالی مصوب و ابلاغ شده که میانگین قیمت شکر در بازار مصرف در اسفند ماه ۱۳۹۷ معادل ۶۵۰۰ تومان به ازای هر بسته ۹۰۰ گرمی و در فروردین و اردیبهشت ماه امسال ۹۰۰۰ تومان به ازای هر بسته ۹۰۰ گرمی بوده است. اگر میزان مصرف ماهانه شکر در کشور (۱۸۰ هزار تن) در همین بسته‌بندی رایج (۹۰۰ گرمی) را در مابه‌التفاوت نرخ مصوب این کالا با قیمت عرضه آن در بازار ضرب کنیم، متوجه می‌شویم که دلالان شکر در اسفند ماه ۱۳۹۷ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان و در فروردین و هشت روز ابتدایی اردیبهشت ماه بیش از ۱,۲۶۶ میلیارد تومان سود غیر قانونی به جیب زده‌اند که جمعاً به بیش از ۱,۹۶۶ میلیارد تومان (حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان) می‌رسد.
همچنین بعد از این نیز اگر قیمت شکر افزایش نیابد و در حدود همین ۹۰۰۰ تومان فروخته شود، دلالان به ازای هر ماه، ۱۰۰۰ میلیارد تومان سود غیرقانونی حاصل از گرانی این محصول استراتژیک به جیب می‌زنند و این سود روزانه به بیش از ۳۳ میلیارد تومان می‌رسد. جالب اینکه اگر بخواهیم میزان سود غیر قانونی بازار شکر را در میزان مصرف ایرانی‌ها حساب کنیم، دلالان با این سودهای نجومی میزان مصرف شکر ماهانه ۲۰۰ هزار نفر از ایرانیان را بلعیده‌اند. (ایسنا)

نظر بدهید