گزارش بورس چهارشنبه یکم دی

0
489

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-1dey01

monitoreconomy_ir-1dey02

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص ­کل ­بورس  ­با افزایش ۱۲۷ واحدی  به ۸۰.۲۵۰ واحد رسید. ارزش­ معاملات­ در بورس­ معادل ۱.۰۲۷ میلیارد ریال     (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات­ بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۲۲ میلیارد ریال (تقریباٌ ۶۳۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک­ و بلوکی) بوده­ است. مجموع کل معاملات ­خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۱.۲۱۹میلیارد ریال بوده­ است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۷واحد، پتروشیمی خارک با ۲۴ واحد و ایران خودرو با ۱۷واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۳ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تاًمین با ۱۵ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای­گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۷۵۲  میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۲۷ میلیون و ۵۸۰ هزار ریال در بیش از ۴۳ هزار و ۱۳ نوبت دادو ستد شد.

معامله‌گران بازار سهام در حالی معاملات کم‌حجمی را نظاره‌گر بودند که حمایت حقوقی‌ها برای جمع‌آوری سهام در گروه‌های شاخص‌ساز و تکاپو برای ترسیم الگوی تکنیکی صعودی همزمان با نوسان دوباره دلار به سبزپوش شدن نماگرهای بورس منتهی شد. امروز پس از انتقال نماد معاملاتی «بورس» به تابلوی معاملات این نماد مورد بازگشایی قرار گرفتند. همچنین در کنار معاملات پرحجم حق تقدم خرید سهام پارس خودرو و حق تقدم خرید سهام سیمان شرق در نماد معاملاتی گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان کمتر از ۴۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده کد به کد شد. امروز با عبور دلار از قیمت ۴ هزار تومانی، زمینه برای متعادل شدن قیمت سهام در گروه‌های شاخص‌ساز بازار از جمله معدنی‌ها و گروه فلزات اساسی فراهم شد. در این گروه امروز سنگ آهن به رهبری گل‌گهر و ملی صنایع مس ایران همزمان با افزایش تقاضای حقوقی‌ها توانستند در بالاترین سقف قیمتی نوسان کنند، هرچند که حجم معاملات چنگی به دل نمی‌زند. در گروه پتروشیمی‌ها اما آثار افزایش نرخ ارز باعث شد تا در کنار شرکت‌های اوره‌ساز، متانولی‌ها هم با اقبال خریداران روبرو باشند. در این گروه پتروشیمی شیراز با توجه به دپوی اوره و آمونیاک در ماه‌های اخیر هم‌اکنون در حالی توانسته محصولات خود را با نرخ‌های روز جهانی عرضه کند که احتمال تعدیل مثبت قابل اهمیت در عملکرد ۹ ماهه این شرکت دور از دسترس نیست. در گروه خودرویی نیز اصلاح تکنیکالی قیمت سهام باعث شد، تا همزمان با اقبال خریداران حقیقی، سهامداران حقوقی نیز برای جمع‌آوری محدود سهام دست به کار شوند.

 معاملات آذر ماه سال جاری با توقف نماد معاملاتی تعداد زیادی از شرکت ها همراه شد، موضوعی که به دلیل عدم مشخص بودن دلایل توقف نمادها آن هم به صورت طولانی مدت سبب شکایت و رنجیدگی اهالی بازار سرمایه گردید. از همین رو در برخی از روزهای معاملاتی این ماه حجم و ارزش معاملات بازار سرمایه نسبت به روزهای گذشته با افت همراه شد.

monitoreconomy_ir-1dey03

monitoreconomy_ir-1dey04

نظر بدهید